gonty, dach

Pokrycia dachowe z drewna i stali

Co to jest gont? Na to pytanie dzisiaj z łatwością mogą odpowiedzieć ci, którzy budują domy lub architekci. Zwykły człowiek, nie mający do czynienia z dziedziną budownictwa nie odpowie z łatwością na to pytanie.
Gont to wykończenie dachu, gont drewniany to deseczka wchodząca w drugą deseczkę zaś gont bitumiczny i domy z drewna to papa, która dom szkieletowy charakteryzuje się ładnym wzorem i ładnym kolorem. Dzisiaj gonty przegrywają z blachą, która zaczyna mieć coraz to więcej zwolenników. To właśnie blacha stanowi ostatnio materiał wykończeniowy dachów. Jest trwała, ma różne wzory, nie łatwo może ją zerwać z dachu porywisty wiatr.
Gonty stalowe i domy z drewna to odpowiedź na blachę. Mają ciekawy dom szkieletowy i bardzo intrygujący a przy tym oryginalny wygląd. Zwracają na siebie uwagę i są naprawdę trwałe, mają gwarancję trwałości na blisko 50 lat. Gonty stalowe mają różnego rodzaju wzory, są odporne na warunki atmosferyczne i stanowią doskonałe pokrycie i wykończenie dachu. Zarówno budowle nowoczesne, jak i stylowe wykończone gontem stalowym mają swój urok i odróżniają w okolicy dany dom.

dom szkieletowy
Gonty mają wzory imitujące drewno, gładkie wzory, mają wzory z delikatnymi liniami wytłoczeń, nawet wzory przypominające kształty wiórów osikowych. Wszystkie te wzory bez problemu dostępne są na rynku. Zawsze więc można dobrać odpowiedni wzór, a same gonty stalowe powodują sen dom, że dach jest trwały i nie ulega łatwo różnego rodzaju uszkodzeniom.

Domy z bali i z drewna

Istnieją gonty stalowe, które wiernie odzwierciedlają wzory drewna i wtedy ma się wrażenie, że dach został pokryty drewnem a trwałość takiego dachu jest sen dom, przy tym, znacznie bardziej żywotna niż zwykłego dachu drewniane. W dzisiejszych czasach domy z bali już na etapie projektu danego domu myśli się o sposobie wykończenia go. Architekci zatem już coraz częściej w swoich projektach proponują gonty stalowe na dachy, z tym, że zawsze jest inny wzór, bowiem inna jest stylistyka danych domów.
Dom szkieletowy
Najczęściej gonty stalowe używane są do pokrycia domów budowanych na południu naszego kraju, istnieją typy takich gontów, które doskonale wpisują się w architekturę domów góralskich. Domy o takich dachach nie tylko mają długi czas życia ale także posiadają niskie koszty eksploatacji domu z bali.
Zatem w niepamięć odchodzą już dachy wykończone drewnianymi deskami, powoli zapominamy o dachówkach. Teraz, ze względu na wielkie korzyści, popularne są domy z dachami z blachy lub z gontów stalowych o różnych wzorach, imitujących drewno lub dachówki.
Tak wykończone domy wpisują się w architekturę danej okolicy. Dachy są długowieczne, oszczędne, łatwo się nie niszczą.

Comments are closed.